دسته‌بندی نشده

کتاب نفیس چیست؟

کتاب نفیس چیست؟ انواع و مشخصات این کالای ارزشمند

بوی دلچسب چرم، طرح برجسته هنرمندانه روی جلد، خطاطی حرفه‌ای داخل صفحات، جعبه و قاب کنده‌کاری‌شده و لوکس... اشتباه نکنید! شما در حال شنیدن خصوصیات یک اثر تاریخی نیستید؛ همه این ویژگی‌ها متعلق به کتاب‌های نفیسی هستند که در دنیای مدرن، تولید می‌شوند! کتاب‌هایی که با طراحی چشم‌نواز و کیفیت بی‌نظیر خود، به هدیه‌ای گرانبها برای عزیزترین اطرافیان شما، تبدیل شده‌اند؛ اما کتاب نفیس دقیقاً به چه معناست و انواع آن چیست؟ در ادامه سری به جهان این کالاهای ارزشمند می‌زنید و همه آنچه را که لازم است، درباره آن‌ها به ‌دست می‌آورید.

 

کتاب نفیس چیست؟

این کتب از نظر کیفی، امتیاز بالاتری نسبت به سایر کتاب‌ها به خود اختصاص می‌دهد. در حقیقت، کتاب‌هایی که جلدهای چرم و ارزشمند، کیفیت کاغذ عالی، چاپ رنگ فوق‌العاده، تذهیب و نقش‌ونگار داخلی، خطاطی هنرمندانه و محتوای فاخر دارند به این نام مشهور شده‌اند. ارزش هنری و ادبی این کتاب‌ها یک سروگردن از کتاب‌های معمولی بالاتر است و به‌همین‌دلیل، برای خرید این کالای لوکس و گرانبها، باید هزینه‌ای بیشتر از کتب کاغذی ساده، بپردازید.

قرآن رحلی جعبه دار چرم برجسته با جعبه MDF هدیه (کد 2612)-2

مشخصات یک کتاب نفیس ارزشمند

یک محصول مورداعتماد و اصیل، با ویژگی‌های خاص خود شناخته می‌شود. بررسی این خصوصیات، باعث می‌شوند که فریب ظاهر شکیل برخی کالاهای کم‌ارزش را نخورید و آن‌ها را در لیست کتب نفیس قرار ندهید:

 

متریال و ساخت باکیفیت

واضح‌ترین و مهم‌ترین ویژگی این کالای خوش‌ساخت را می‌توان این‌طور عنوان کرد: استفاده از محصولات باکیفیت! اگر این کتاب را در دست بگیرید، جلد چرم و برجستگی‌های طلایی آن را در کنار صفحات کاغذی مرغوب با ضخامت بالا، چاپ خوش‌رنگ‌ولعاب، نگارگری‌های داخل صفحات و صحافی ظرییف و دقیق آن، شما را آشکارا با متریال خوش‌ساخت این کالای لوکس آشنا می‌کند تا تفاوت آن را با دیگر محصولات چاپی عادی متوجه شوید.

 

محتوای ارزشمند

کمتر کتاب نفیسی را پیدا می‌کنید که محتوای زرد و بی‌ارزش را به مخاطبان خود ارائه کند. این آثار، به‌خاطر نوع طراحی، صحافی و چاپی که دارند، نیازمند محتوایی معنادار و ارزشمند هستند تا با ظاهر شکیل و هنری خود، همخوانی داشته باشد. برای همین است که معمولاً آثار فاخر ادبی مانند دیوان شاعران بزرگی چون سعدی و حافظ و خیام، شاهنامه یا کتب مقدسی مانند قرآن کریم را به این شکل طراحی و چاپ می‌کنند تا سازگاری فرم و محتوا با یکدیگر نیز حفظ شود.

 

انواع کتاب نفیس

علاقه‌مندان به کتاب‌های این‌چنینی، معمولاً در دسته افرادی هستند که علاوه بر توجه به محتوای جذاب و ناب، ظاهری منحصربه‌فرد نیز داشته باشد. برای همین است که این محصول را می‌توان از چند نظر به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کرد:

رباعيات خيام جيبی قابدار چرم (كد 2625)

براساس محتوا

کتاب‌های بی‌نظیر و گرانبهای موجود در بازار که با عنوان نفیس، شناخته می‌شود عموماً از نظر موضوعی به دو دسته تقسیم می‌شود:

-          مذهبی: حتماً شما نیز در ویترین مغازه‌های بزرگ فروش کتاب یا خانه‌هایی با کتابخانه بزرگ و صاحبان اهل فضل و دانش،‌ قرآن و مفتایح‌الجنان و نهج‌البلاغه و... با جلدهای سنگین چرمی و ترمه و طلاکوب، قاب‌های چوبی و چرم، صفحات ضخیم با حاشیه‌های چشم‌نواز و... روبه‌رو شده‌اید. یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین استفاده‌ها از نوع ساخت نفیس کتاب‌ها، کتب مذهبی به‌ویژه قرآن کریم است.

-          ادبی: اگر از عاشقان آثار فاخر ادبی هستید، طراحان و سازندگان کتب نفیس، شما را به این آرزوی شیرین می‌رسانند. گلستان و بوستان سعدی، دیوان غزلیات حافظ، فالنامه حافظ، دیوان خیام، شاهنامه فردوسی، مثنوی مولانا، هزارویک شب، کلیات مولانا و... همگی در این دسته جای می‌گیرند و انتظارات اهالی ادب را برای خرید یک هدیه بی‌نظیر و به‌يادماندنی برآورده می‌کنند.

 

براساس جنس جلد

هنرمندانی که دست به طراحی و ساخت این کتاب‌های پرطرفدار می‌زنند، به‌طور کلی از مواد باارزشی مانند چرم، استفاده بسیاری می‌کنند. چرم‌های طبیعی و مصنوعی (ترمو) با طرح‌های برجسته و فویل‌های طلایی و نقره‌ای، ظاهری درخشان و بی‌نظیر برای این کالا می‌سازد. در کنار این کالا، می‌توانید کتاب‌های نفیس جلد گالینگور را نیز مشاهده کنید که معمولاً با نگارگری‌های بی‌نظیر اساتید یا آثار معروف نقاشان بزرگ، تزئین شده‌اند. این کالاهای فرهنگی شیک، معمولاً در قابی چوبی، خاتم‌کاری‌شده یا چرمی قرار می‌گیرند و به این ترتیب،‌ چندین درجه بر زیبایی و اصالتشان افزوده می‌شود.

 

براساس اندازه

می‌توانید این کتب دوست‌داشتنی را در اندازه‌های متنوعی از فروشگاه‌های حضوری و آنلاین مانند «کالای نفیس» خریداری کنید. معمولاً قطع رحلی، بهترین سایز برای این نوع از کتاب به حساب می‌آید؛ اما شما می‌توانید این محصولات را در سایز وزیری، رقعی و جیبی نیز خریداری کنید.

قرآن بدون ترجمه رنگی کوچک (بغلی) چرم کاغذ تحریر (کد 2187)

چه مواردی بر قیمت و کیفیت کتاب نفیس اثر می‌گذارد؟

هر محصولی با توجه به کیفیت مواد اولیه و ظرافت ساخت، ‌قیمت‌گذاری می‌شود. کتب نفیس نیز از این قاعده مستثنی نیستند و با توجه به این چند فاکتور، قیمت متفاوتی به خود اختصاص می‌دهند:


جلد کتاب

همان‌طور که گفته شد، جلد این محصولات پرطرفدار معمولاً از انواع چرم طبیعی یا مصنوعی، گالینگور و گاهی سلفون ساخته می‌شود. کیفیت این متریال‌های اولیه می‌تواند روی قیمت محصول، اثر مستقیم بگذارد. طبیعی است که استفاده از چرم طبیعی نسبت به ترمو، ‌قیمت بالاتری داشته باشد. برخی از این کتب، علاوه‌بر جلد بی‌نظیر خود، دارای قاب یا کاور کشویی یا جعبه‌ای نیز هستند که این امر، هزینه تولید و فروش آن را بالاتر می‌برد.

 

نوع کاغذ

گراماژ (ضخامت) کاغذ در این نوع کتاب، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. معمولاً در این محصولات از کاغذهای باکیفیت تحرر و گلاسه استفاده می‌شود و هرچه گراماژ کاغذ بالاتر باشد، ارزش و قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند؛ هر چند آثاری با تعداد صفحات بالا، نیاز به کاغذ سبک‌تری دارند تا وزن زیاد کتاب، امتیاز منفی این کالای لوکس به‌حساب نیاید. همچنین برخی از تولیدکنندگان از کاغذهای معطر در ساخت این کالا استفاده می‌کنند که با توجه به رایحه و قیمت متفاوت با دیگر کتب نفیس، می‌تواند مطابق سلیقه افراد، خصوصیتی مثبت یا منفی تلقی شود!

 

رباعيات خيام جيبی چرم پلاكدار (كد 2620)-1

 

ضرب 

تجربه لمس کتاب‌هایی که جلدهای برجسته یا طلاکوب دارند را داشته‌اید؟ به ایجاد این طرح‌های برجسته، ضرب می‌گویند که می‌تواند داغکوب یا طلاکوب باشد. هرچه کیفیت ضرب یک جلد بیشتر باشد و از طلا یا نقره ارزشمندتری در آن استفاده شود، قیمت کتاب شما نیز با آن بالاتر می‌رود.

 

دوخت

کتاب‌هایی که با دستگاه‌های عالی،‌ نخ و سوزن قلاب باکیفیت و... دوخته می‌شوند، به‌خاطر دوام اتصال صفحاتشان، قیمت بالاتری نیز دارند. این موضوع باعث می‌شود که نگرانی ازبین‌رفتن فرم اولیه کتاب را نداشته باشید و صفحاتی مستحکم و شکیل در دست بگیرید.

 

سخن پایانی

با توجه به دانشی که درباره کتاب نفیس به‌دست آوردید، می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های معتبر و خوشنام مانند «کالای نفیس» از مرجع تخصص فروش این کتب لوکس، خریدی مطمئن را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *